Telia ID
Atsijungti

Nauja ryšio era prasideda

                       

Kas yra 5G?

5G – tai naujos kartos mobiliojo ryšio technologija, kuri per artimiausius kelerius metus taps pokyčių ir inovacijų varikliu. Milžiniška duomenų perdavimo sparta, nejuntamas vėlinimas ir aukščiausios kokybės ryšys gatvėse bei pastatuose sujungs milijardus įrenginių ir atvers naujų galimybių žmonėms ir verslui.

 

                

 

5G ir žmonės

  • Nuotoliniu būdu valdomi namų įrenginiai
  • Saugesnis eismas ir autonominis transportas
  • Krepšinio varžybos per virtualios realybės akinius taip, lyg būtumėte aikštės viduryje
  • Žaidimai ir kitos pramogos bet kur ir bet kada
  • Ir daug kitų galimybių

 

         

 

5G ir verslas

  • Stabilus, iki 10 Gb/s spartos interneto ryšys net nuošaliose vietovėse
  • Į vieną įmonės tinklą sujungti daiktai ir žmonės
  • Nuotoliniu būdu valdomi robotai ir kiti įrenginiai
  • Naujos paslaugos ir idėjos, virstančios realybe
  • Ir daug kitų galimybių

          

5G evoliucija:

  

1979 m. (Lietuvoje – 1992 m.) Analoginis ryšys

Nors to meto radijo telefonai buvo dideli ir sunkūs, garso kokybė prasta, o kainos įkandamos tik labiausiai pasiturintiems, 1G ryšys leido skambinti belaidžiu būdu. Ir jau vien tai buvo reikšminga naujovė.

1991 M. (LIETUVOJE – 1995 M.) BALSAS IR SMS

Analoginį ryšį skaitmeniniu pakeitęs 2G (GSM) leido išgauti kur kas geresnę kokybę ir didesnį saugumą, o taip pat suteikė pirmąsias skaitmenines galimybes – siųsti tekstines žinutes iš vieno telefono į kitą ar net prisijungti prie interneto, kad ir labai lėto.

2001 M. (LIETUVOJE – 2006 M.) SKAMBUČIAI IR INTERNETAS

Vien skambučių ir SMS žmonėms neužteko, tad tobulinant ryšio technologijas didžiausias dėmesys skirtas interneto spartai. 3G ryšys iš pradžių siūlė 384 Kb/s spartą, kuri vis augo technologiją tobulinant.

2009 m. (Lietuvoje – 2011 m.) Dar daugiau greičio

Išmaniųjų telefonų bumas signalizavo, kad 3G galimybių žmonėms neužtenka. Kartelę iki 120 Mb/s kilstelėjo 4G ryšys, o patobulinta jo versija 4,5G praktiškai ištrynė ribą tarp mobiliojo ir šviesolaidinio interneto. 4G ryšys leido pasiūlyti dar geresnę skambučių kokybę („VoLTE“ technologija), o taip pat naujas paslaugas, tokias kaip mobiliuoju ryšiu veikianti išmanioji televizija. ILIUSTRACIJA: Rekordas Lietuvoje – 750 Mb/s („Omnitel“ 4,5G tinkle 2016 m.).

2017 m. (Lietuvoje – 2018 m.) Visa ko tinklas

Pirmieji 5G bandymai atlikti 2017-aisiais, šįmet jo galimybėmis jau galėjo mėgautis Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių lankytojai. 5G diegia ne tik Korėjos, bet ir Japonijos, JAV bei kitų šalių operatoriai, o 2018-ųjų pabaigoje prie garbingo sąrašo prisijungė Lietuva. Prognozuojama, kad 5G pradės naują daiktų interneto erą, kuomet prie tinklo jungsis ne tik žmonės, bet ir daiktai – automobiliai, robotai, gamyklų įrenginiai, įvairūs jutikliai ir kiti prietaisai, kurie taip pat gebės bendrauti tarpusavyje.