Daugelis iš mūsų esame pasinėrę į skaitmeninį pasaulį ir kasdien naudojamės jo suteikiamais privalumais, o verslui tai atveria naujas galimybes ir gali kurti pridėtinę vertę. Nepaisant to, verslininkai vis dar neišnaudoja viso technologijų atveriamo potencialo, teigia programinės įrangos gamintojos SAP viceprezidentas Sascha Kruegeris.

Konferencijos „Telia Technology Day“ pranešėjas pastebi, kad skirtingos rinkos vis labiau integruojasi ir šiame procese esminis vaidmuo tenka telekomunikacijų kompanijoms.

„Pasaulyje mobiliojo ryšio naudotojų yra daugiau nei gyventojų. Iš vienos pusės, tai yra grėsmė operatoriams, kadangi jie nebegali augti tradiciniu būdu – jie negali parduoti daugiau SIM kortelių, telefonų, balso paslaugų ar duomenų. Tačiau tai naudinga kitoms rinkoms, kadangi ši situacija skatina telekomunikacijų bendrovės būti išradingomis, kūrybingomis ir inovatyviomis“, – teigia S. Kruegeris.

Proveržis kartu su daiktų internetu

„Telia Technology Day“ pranešėjas savo teiginį pagrindžia keletu gyvenimiškų pavyzdžių.

Ar teko girdėti terminą „daiktų internetas“? Prie visuotinio žiniatinklio jungiami patys įvairiausi daiktai – įrenginiai, prekės, gamyklų įranga, automobiliai, pastatai, jutikliai – ir jų sąveika padeda mums gyventi patogiau, priimti savalaikius sprendimus bei pasiekti kitų tikslų.

„Dėvėdami specialius kostiumus, pavojingose aplinkose dirbantys žmonės gali jaustis saugesni, kadangi įvairūs jutikliai fiksuoja aplinkos taršą, žmogaus pulsą, jo buvimo vietą ir kt. Sistema visa tai atlieka realiu laiku ir, pavyzdžiui, jei CO2 lygis pakyla iki pavojingo, ji automatiškai apie tai praneša darbų saugos prižiūrėtojui, pateikdama visus reikalingus duomenis, arba net pati iškviečia gelbėtojus“, – sako S. Kruegeris.

Kitas pavyzdys – prekių pristatymas. Greitai gendantys ar šaldyti produktai, kuriuos pervežant būtina užtikrinti konkrečias sąlygas, patys pasirūpina, kad kurjeris juos laikytų šaldiklyje ir klientus jie pasiektų tinkamos būklės.

Milžiniškas proveržis pastaraisiais metais pasiektas mašininio mokymosi bei dirbtinio intelekto srityse. Bene akivaizdžiausias to pavyzdys – autonominiai automobiliai, kurie „mato“, „girdi“ ir, svarbiausia, supranta iš išorės gaunamą informaciją bei, reaguodami į visa tai, priima teisingus sprendimus. „Telia Technology Day“ pranešėjas pastebi, kad apie tai žmonija svajojo jau seniai, tačiau iki šiol neturėjome reikiamos skaičiavimo galios ir kitų technologijų, kurios autonominius automobilius pavertė realybe.

Blockchain potencialas – ne tik bitkoinai

Dar viena perversmą žadanti naujovė – blokų grandinės (angl. blockchain) technologija. Daugelis ją žino dėl virtualių pinigų, tokių kaip bitkoinai, tačiau S. Kruegeris pabrėžia, kad jos galimybės yra kur kas įspūdingesnės.

„Blokų grandinės technologija padeda atsisakyti popierizmo ir leidžia virtualiai sukurti pasitikėjimą tarp sandorio dalyvių. Tarkim, jei perkate namą, veikiausiai kreipsitės į banką paskolos, kadangi visų reikiamų pinigų kišenėje neturite. Taigi prieš pasirašant sutartį su pardavėju, jums reikės banko patvirtinimo, kad jie suteiks paskolą ir, pirkdami namą, jūs tuos pinigus turėsite. Taip pat yra daug kitų dokumentų ir visame šiame procese svarbų vaidmenį atlieka įvairios institucijos, kurios užtikrina pasitikėjimą tarp šalių. Tačiau šios „pasitikėjimo institucijos“ vaidmenį kuo puikiausiai gali atlikti blokų grandinės technologija: ji kiekvienam proceso dalyviui suteikia informaciją, pasitikėjimą ir patvirtinimus, kurie jam reikalingi tam tikru laiko momentu, nieko daugiau ir nieko mažiau“, – paaiškina SAP viceprezidentas.

Verslo sistemų integracija – būtinybė

Tam, kad verslas galėtų pasinaudoti visų šių ir kitų technologijų privalumais, jos turi būti sujungtos su esamomis įmonių sistemomis ir patogiai valdomos. Visa tai – programinės įrangos gamintojos SAP užduotis. Kompanija technologijų renginio dalyviams pristatė naująją „SAP Leonardo“ sistemą, kuri leidžia sujungti žmones, daiktus ir verslus tam, kad jie išnaudotų visą inovacijų suteikiamą potencialą.

Antrus metus iš eilės organizuojama konferencija „Telia Technology day“ šįmet sulaukė dvigubai didesnio dalyvių skaičiaus. Renginyje apžvelgtos verslo augimui svarbiausios temos – nuo daiktų interneto panaudojimo galimybių, mašinų mokymosi ir dirbtinio intelekto panaudojimo duomenų centruose iki kibernetinio saugumo aktualijų ar ateities darbovietės paveikslo. Konferencijoje savo įžvalgomis dalinosi „Telia“ ir bendrovės inovacijų padalinio „Division X“, „HP Enterprise“, „Microsoft“, „Huawei“, „Fortinet“, „Dell EMC“ ir „VMware“ atstovai. Renginio metu veikė parodų erdvė, kurioje buvo pristatomos įvairios technologinės naujovės.