Lietuvos kapitalo kompanija „ALTAS komercinis transportas“ per dešimtmetį tiesiogine šių žodžių prasme užaugo nuo garaže vystomo verslo iki Europos lyderio, teikiančio paslaugas 16-oje šalių ir oficialiai pripažįstamo didžiųjų pasaulio automobilių gamintojų. Anksčiau 10 mažųjų autobusų per mėnesį klientų poreikiams pritaikydavusi bendrovė dabar tokį kiekį pagamina per dvi dienas. Kertinis vaidmuo šiame virsme teko technologijoms, kurios užtikrina sklandų darbą ir padeda valdyti visus įmonės procesus – nuo klientų paieškos iki gamybos ir aptarnavimo.

2002 m. įkurta įmonė pirmaisiais veiklos metais visą dėmesį sutelkė į Lietuvos rinką ir tuo metu tai pasiteisino: užsakymų pakako, o su jais augo žinių ir patirties bagažas. Tačiau situaciją akimirksniu pakeitė po penkmečio prasidėjęs ekonominis sunkmetis.

„Tuo metu supratome, kad turime ieškoti naujų krypčių, kadangi užsidarę Lietuvoje neišgyvensime. Nusprendėme nesiblaškyti, fokusuotis į „Mercedes-Benz Sprinter“ bazės mažųjų autobusų modelius, kur turėjome didžiausią patirtį, ir segmentais suskirstėme siūlomus produktus. Ši strategija pasiteisino ir davė apčiuopiamų rezultatų, leido mums augti, plėstis ir investuoti į naują gamyklą, kurią atidarėme 2015 metais. Tai buvo lūžis, leidęs iš esmės padidinti gamybinius pajėgumus ir tapti viena didžiausių šio segmento įmonių Europoje“, – sako „ALTAS komercinis transportas“ generalinis direktorius Edvardas Radzevičius.

Atidarius naują gamyklą, bendrovė tapo pajėgi įgyvendinti stambius užsakymus. Jos darbuotojų skaičius per kelerius metus išaugo nuo 50-ies iki daugiau nei 230, su lietuviais pradėjo bendradarbiauti didžiausi bazinių automobilių gamintojai. Tačiau įspūdingas verslo augimas pateikė ne tokių malonių staigmenų.
Sulipdė „zoologijos sodą“

Gamybos apimtims išaugus keliasdešimt kartų, kasdien naudotų „Excel“ lentelių ir mobiliojo interneto nebeužteko. Situaciją dar labiau komplikavo tai, kad įmonėje IT sprendimai buvo diegiami pagal „čia ir dabar“ poreikį, neatsižvelgiant į ilgalaikę IT strategiją ir programų suderinamumą, naudotasi įvairių tiekėjų paslaugomis.

„Norint suvaldyti tokį didelį duomenų kiekį ir užtikrinti sklandų darbą, mums reikėjo verslo valdymo sistemos, kuri būtų visada aktyvi, iš bet kur pasiekiama ir saugi. Antra, ieškojome patikimo partnerio, kuris pasirūpintų visais mūsų IT poreikiais, o mes galėtume daryti tai, ką išmanome geriausiai“, – sako E. Radzevičius.

Juo tapo „Telia“, kuri ne tik pasirūpino šviesolaidiniu internetu ir mobiliuoju ryšiu, bet ir į savo rankas perėmė visus įmonės IT rūpesčius: vietinius serverius, debesijos paslaugas, IT ūkio priežiūrą, skambučių centrą, „Office 365“.
Pokyčius įvertino ir partneriai

Nuo šių pokyčių praėjo daugiau nei pusmetis ir „ALTAS komercinis transportas“ IT diegimo vadovas Povilas Byla teigia, kad sprendimas perleisti visas IT paslaugas vienam strateginiam partneriui pasiteisino. Patikimai veikianti, visą parą ir iš bet kur pasiekiama verslo valdymo sistema, sklandus darbas 85-iose kompiuterinėse darbo vietose, patogus susitikimų, laiškų ir dokumentų valdymas su „Office 365“, užtikrintas interneto ryšys su atskirais „WiFi“ prieigos taškais darbuotojams ir svečiams – tik dalis naujovių, kurias jau spėjo įvertinti bendrovės darbuotojai.

Pokyčius pajuto ne tik jie, bet ir partneriai, klientai. „Paprastas pavyzdys: anksčiau naudoti dvimačiai mikroautobusų brėžiniai užimdavo daugiausiai 100-150 megabaitų. Dabar mes naudojame trimačius brėžinius, kurie užima iki 10 gigabaitų. Tokio dydžio dokumentų neįmanoma persiųsti įprastomis priemonėmis, taigi mes naudojame „Telia“ debesiją: įkeliame brėžinį į virtualų serverį ir savo partneriams suteikiame dedikuotą prieigą. Taip vyksta duomenų keitimasis: saugiai, greitai, patikimai“, – sako P. Byla.

Dar viena paslauga, kuriai „ALTAS komercinis transportas“ ilgai ruošėsi, buvo skambučių centras, daugiausiai skirtas klientų aptarnavimui po produktų pardavimo. „Telia“ įdiegta paslauga „Future voice“ registruoja skambučius, peradresuoja juos atitinkamiems darbuotojams, įrašo pokalbius ir saugo jų archyvą.

P. Byla pabrėžia, kad „Telia“ jie laiko ne paslaugų tiekėju, o partneriu, kurio proaktyvi reakcija, patarimai ir rekomendacijos, ypač saugumo srityje, padeda tobulėti ir augti.

Augančių įmonių Achilo kulnas

„Telia“ Verslo transformacijos programos vadovės Aušros Gustainienės teigimu, didžiausias augančių įmonių iššūkis – veiklos ir procesų suvaldymas. Čia svarbus vaidmuo tenka technologijoms, kurios padeda organizacijoms ir žmonėms keistis, tobulėti, pasiekti daugiau.

„Įmonei sparčiai augant, vis svarbesnis vaidmuo tenka efektyviam jos valdymui, produktyvumo didinimui. Visa tai padeda užtikrinti verslo valdymo sistemos, kurių esminiai privalumai yra kontrolė ir skaidrumas. Išsirinkus poreikius ir piniginę atitinkantį sprendimą, naudos iš jų gali gauti bet kokio dydžio įmonės“, – sako A. Gustainienė.

Verslo valdymo sistemų diegimas į įmones atneša nemažai pokyčių. Nauji procesai, darbuotojų apmokymas, nenumatyti trikdžiai ir klaidos – tik keletas pavyzdžių, kuriems galima pasiruošti iš anksto. Anot „Telia“ ekspertės, prisitaikymas prie naujovių gali užtrukti pusmetį ar ilgiau.

„Pačiai įmonei valdyti savo IT ūkį nėra lengva, nes Lietuvoje trūksta IT specialistų, todėl jų darbas yra brangus. O ypač, kai IT sistemų priežiūra nėra pagrindinė įmonių veikla. Be to, sistemų diegimui ir verslo procesams reikia specifinių žinių“, – pastebi A. Gustainienė.

Todėl, jos teigimu, vadovai turi įsivardinti, kas yra pagrindinė įmonės veikla, o kokius specialistus geriau samdyti išorėje. Tik įvertinę, kokių kompetencijų reikia įmonės IT ūkiui palaikyti ir koks bus jų užimtumas, verslininkai galės priimti pamatuotus sprendimus.