5G verslo efektyvumui  

Nuo giliausių požemių iki atvirų jūrų, nuo didmiesčių aikščių iki javų plantacijų – 5G ateina, jo bus daug, jis bus visur. Kaip ir ankstesnės mobiliojo ryšio kartos, 5G atneš pokyčių, skatindamas įmones tobulinti esamas ir kurti naujas paslaugas bei naujus verslus.

Beveik 7 trln. eurų – tokia suma iki 2030 metų pasaulio BVP papildys naujoji 5G technologija, nurodoma „Nokia“ ir „Nokia Bell Labs“ tyrimo ataskaitoje. Ir, nepaisant COVID-19 ekonominių iššūkių, į 5G ryšį per artimiausią penkmetį planuoja investuoti 72 proc. didelių kompanijų.

„5G ryšys turi didžiulį potencialą verslo sektoriuje, o daugiausiai laimės tie, kurie pirmieji suskubs jį išnaudoti. Testuodami 5G Lietuvoje prisijungėme prie pirmųjų pasaulio šalių, kuriose 5G ryšys jau yra prieinamas žmonėms, verslui ir mokslo institucijoms. Greitas, patikimas ir daug kur pasiekiamas 5G ryšys taps didelių pokyčių katalizatoriumi“, – teigia „Telia“ verslo klientų vadovas Daniel Karpovič.

Gamyklose nejudės tik sienos

5G tinklas pirmiausia sukurtas tam, kad sujungtų daiktus, duomenis ir infrastruktūrą. Natūralu, kad gamybos pramonė šias galimybes pritaikys pirmoji.

Šiandien gamyklose daug darbų vis dar atliekama rankiniu būdu, o įbetonuoti robotai kasdien monotoniškai atlieka tuos pačius veiksmus: prisukti, perkelti, užpildyti, priklijuoti, supakuoti...

Visoje gamyklos teritorijoje veikiantis 5G ryšys leis naudoti protingesnius, mobilius robotus, kurie galės judėti nuo vieno konvejerio prie kito ir atlikti skirtingus dalykus.

Kaip pastebi D. Karpovič, šioje srityje pirmauja Vokietija. „Pavyzdžiui, „Bosch“ turi viziją, kad jų gamyklose ateityje vieninteliai stacionarūs dalykai bus sienos ir stogai. Visi kiti įrengimai, mechanizmai, mašinos ir robotai bus mobilūs. Tai leis pritaikyti gamybą individualiems poreikiams ir kurti lanksčias produktų linijas“, – sako „Telia“ verslo klientų vadovas.

Ryšys ten, kur labiausiai reikia

5G ryšys gali veikti praktiškai bet kur. Kad ir giliame požemyje. Pavyzdžiui, Švedijoje „Telia“ įdiegė 5G vario ir cinko kasykloje, kuriuo užtikrinamas iki 1300 metrų po žeme esančių įrenginių kokybiškas darbas ir žmonių saugumas. Tai leido prie interneto prijungti viską, nuo išmaniosios ventiliavimo sistemos, iki nuotoliniu būdu valdomų kasybos įrenginių.

Laido nenutiesi ir atviroje jūroje. Antai Norvegijoje „Telia“ 5G ryšį testuoja su žvejybos įmone, kuriai aktualu analizuoti, ar žuvys jūroje maitinamos teisingai, ar jų elgesys normalus.

Naujas galimybes suteikia ir bepilotės skraidyklės: nuo prekių pristatymo pirkėjams, medicininių priemonių siuntimo į nelaimės vietą iki gaisrų aptikimo ar ūkininkų laukų stebėjimo.

„Šiandien dronai sėkmingai skraido ir naudodami 4G ryšį, tačiau juos turi valdyti ir prižiūrėti žmogus. Su 5G ryšiu skraidyklės savo darbą galės atlikti pačios, žmogui beliks priimti sprendimus. Be to, prie tos pačios stoties galės prisijungti dešimtys tokių skraidyklių ir visos transliuoti vaizdą itin aukšta 4K raiška – interneto spartos užteks visoms“, – sako D. Karpovič.

5G kaip paslauga

Bepilotes skraidykles savo veikloje galės pritaikyti ne tik prekybininkai. Štai ūkininkai dronais galės stebėti savo laukų ir derliaus būklę bei įvertinti, ką reikia laistyti, tręšti, o ką jau galima skinti ar pjauti.

„Jau yra robotai, kurie atskiria pasėlius nuo piktžolių ir gali greitai jas išravėti. Tai ir greičiau, ir efektyviau nei samdyti žmones. Be to, tiksliai dirbantys robotai leidžia sumažinti chemikalų poreikį“, – pastebi D. Karpovič.

Ir traktorius ar kombainas į laukus galės važiuoti be vairuotojo. Jo ir nereikia, kai yra trimačiai laukų žemėlapiai, kuriuose tiksliai sužymėta, ką reikia pjauti, akėti, kultivuoti.

Savaeigių transporto priemonių, kurios gali judėti ištisą parą be jokio poilsio, laukia ir kitos verslo šakos, nuo taksi iki logistikos. Tiek lengvieji automobiliai, tiek sunkvežimiai be vairuotojo jau yra testuojami keliuose.

D. Karpovič svarsto, kad 5G technologija pakeis ir pačių operatorių vaidmenį. „Iki šiol operatoriai tik statė tinklus ir teikė ryšio paslaugas: skambučius, žinutes, mobilųjį internetą. Su 5G pats tinklas taps paslauga, kurį operatoriai plės, prižiūrės ir vystys, atsižvelgdami į konkrečių klientų poreikius“, – sako „Telia“ Verslo klientų vadovas.