5G jungia miestą  

Ateityje kiekviena miesto dėlionės detalė – autobusas, gatvės lempa, šiukšlių konteineris – taps labiau sujungti. Tai padės gyventi saugiau ir patogiau, o taip pat užtikrins tvaresnį miesto ir gamtos išteklių valdymą. Kaip šis proveržis pakeis miestus?

Apie daiktų interneto potencialą plačiai kalbama išmaniųjų namų kontekste. Ir tai jau vyksta: išmaniosios apšvietimo, šildymo, vėdinimo, elektros tinklo valdymo ir kitos sistemos rūpinasi namų patogumais, sykiu taupydamos išteklius.

Tačiau kam apsiriboti namais? Gatvių apšvietimą, šiukšliadėžes, kelius, automobilių stovėjimo aikšteles, elektros ir vandens tiekimo sistemas ir kitas miesto infrastruktūros dalis aprūpinus specialiais davikliais, visa tai galėsime sujungti į bendrą tinklą, kuriame daiktai kalbasi su daiktais, sistemos vienos su kitomis dalinasi duomenimis, o žmogui belieka priimti sprendimus.

„Išmanaus miesto idėja nėra nauja, tačiau būtina sąlyga sklandžiam daiktų interneto veikimui – itin spartus ir nenutrūkstantis ryšys. Čia į areną žengia 5G ryšys, suteiksiantis galimybę apjungti daugybę dalykų plačiu mastu“, – sako „Telia“ Verslo klientų vadovas Daniel Karpovič.

Taupesnis ir tvaresnis miesto valdymas

Didžioji dalis pokyčių plikai akiai nebus matomi. Tačiau jie reikšmingai prisidės prie tvaresnio ir protingesnio išteklių tvarkymo.

Pavyzdžiui, elektros tinklai patys analizuos, kiek elektros energijos yra suvartojama konkrečiu paros metu ir, atsižvelgę į tai, optimizuos gamybą. Pustuščių šiukšliadėžių ir konteinerių nereikės nuolat tikrinti – užpildyti jie patys išsikvies šiukšliavežius, taip taupydami laiką ir pinigus.

Ištisą naktį veikiančios gatvių lempos taip pat gali išnykti. Išmaniosios gatvių apšvietimo sistemos automatiškai išjungs gatvių lempas, kai šalia jų nėra žmonių.

Jutikliai prisitaiko

Taupesni tampa ir patys jutikliai. Antai visame „Telia“ tinkle veikiantis siaurajuostis daiktų internetas ir buvo sukurtas tam, kad ekonomiškai ir tausojant energiją būtų galima sujungti milijonus jutiklių. Jie, beje, veikia ir giliai po žeme – iki 10 metrų ir giliau.

„Siaurajuosčio daiktų interneto įrenginiai siunčia mažiau duomenų ir tai daro rečiau, todėl jie yra ilgaamžiški, o jų gamyba ir išlaikymas yra pigesni. Šią technologiją įdiegėme dar savo 4G tinkle, ji veiks ir su 5G ryšiu. Tiesa, siaurajuostis daiktų internetas labiau tinkamas statiškiems įrenginiams“, – pastebi D. Karpovič.

Protingesnis eismo valdymas

Bene akivaizdžiausius ir labiausiai apčiuopiamus pokyčius miestų gyventojai pastebės transporto infrastruktūroje. Daiktų internetui apjuosus miesto gatves, atsivers platesnės galimybės sumažinti eismą. Gatvėse turėtų pasirodyti vis daugiau savivaldžių taksi ir privačių automobilių, o vėliau į kelius gali išriedėti ir savivaldžiai elektriniai autobusai.

Švedijos sostinėje neseniai startavo savivaldžių autobusų plėtros projektas, prie kurio prisijungė ir „Telia“. Jo tikslas – plėtoti išmanų, saugų ir aplinkai draugišką viešąjį transportą. Projektu siekiama paversti miesto gatves gyvu organizmu, kuriame kiekvienas eismo dalyvis – it atskiras neuronas, darniai veikiantis su kitais. Savivaldžiai autobusai 5G tinklu sujungiami su valdymo centru, kuris nuolat palaiko ryšį su transporto priemone ir teikia jai informaciją, o jame dirbantys operatoriai prireikus gali perimti autobuso valdymą nuotoliniu būdu.

„Netolimoje ateityje galime turėti vis labiau savarankišką eismo sistemą, kuri užtikrins saugesnį ir lengvesnį judėjimą mieste. Būtina sąlyga tokiam mobilumui – momentinė reakcija ir itin trumpas delsimo laikas. Duomenys skirtingus objektus turi pasiekti per 25–30 milisekundes. Todėl čia kertinį vaidmenį atlieka 5G ryšys, kurio delsa matuojama milisekundėmis“, – teigia „Telia“ atstovas.

Technologijos padės jaustis saugiau

5G tinklas leis patikimiau valdyti ne tik transporto priemones ir užtikrinti eismo saugumą, bet ir plačiau pritaikyti jį pramonėje ir pavojų likvidavimui. Pavyzdžiui, vandentiekio ar elektros sistemose integruoti davikliai įspės apie gresiančią avariją, tad jai būtų galima pasiruošti iš anksto ir operatyviai atlikti remonto darbus.

Pradėjus veikti 5G ryšiui, kur kas labiau atsiskleis jau dabar naudojamų technologijų potencialas. Pavyzdžiui, pramonėje naudojami robotai galės perimti pavojingus darbus iš žmonių, o bepilotės skraidyklės į nelaimės vietą galės pristatyti defibriliatorius ir kitą reikiamą įrangą arba aptikti gaisrus ir padėti juos gesinti.