Daiktų interneto era  

Kiekviena mobiliojo ryšio karta atnešė technologijas, kurios leido kurti naujas paslaugas, verslus ir lėmė mokslo pažangą. Ne išimtis ir 5G. Šis ryšys pradės naują erą, kurioje jutikliai, robotai, automobiliai ir kiti daiktai jungsis tarpusavyje – tam, kad visiems mums gyventi būtų lengviau ir įdomiau.

Nuo gamyklos iki javų lauko

Žmonės 5G ryšio bene labiausiai laukia dėl didesnės mobiliojo interneto spartos, kuri, lyginant su 4G, išaugs dešimteriopai. Tai leis patogiau naudotis išmaniaisiais įrenginiais, žiūrėti itin aukštos raiškos vaizdo įrašus ir juos tiesiogiai transliuoti patiems, siųstis didelės apimties failus. Be to, su 5G patikimas didelės spartos interneto ryšys taps prieinamas ten, kur nepasiekia šviesolaidis.

Tačiau tai tik pradžia. 5G ryšys leis pagerinti esamas ir kurti naujas skaitmenines paslaugas. Tai aktualu ne tik verslui, bet ir valdžios, savivaldos institucijoms, organizacijoms.

Gamyklos, ūkiai ir kiti verslai, kurių teritorija apima didelį plotą, galės užtikrinti kokybišką ryšį visur ir prie jo prijungti daugybę įrenginių, pradedant robotais ir mašinomis, baigiant jutikliais ir autonomiškai veikiančiomis sistemomis. Maža to, visi šie daiktai galės būti judrūs.

Taigi 5G ryšys leis naudoti protingesnius, mobilius robotus, kurie galės judėti po gamyklas. Gyvulių būklę, buvimo vietą ir kitus parametrus seks ir realiu laiku siųs jutikliai. Dronai iš aukštai įvertins javų būklę, o derlių nuims autonominiai kombainai.

Ryšys ten, kur labiausiai reikia

5G taip pat gali parūpinti ryšį ten, kur kitais būdais to padaryti neįmanoma – giliame rūsyje, šachtoje ar jūroje. Pavyzdžiui, Švedijoje „Telia“ įdiegė 5G požeminėje kasykloje, kuriuo užtikrinamas ten esančių įrenginių kokybiškas darbas ir žmonių saugumas. Norvegijoje „Telia“ 5G ryšį testuoja su žvejybos įmone, kuriai aktualu analizuoti, ar žuvys jūroje maitinamos teisingai, ar jų elgesys normalus.

Nejuntama, iki 1 milisekundės siekianti duomenų siuntimo delsa žmonėms esminio pokyčio neduos, bet tai labai aktualu transporto srityje. Autonominiai automobiliai jau tapo realybe, o ateityje be vairuotojų galės važinėti ir autobusai, prekes pristatantys sunkvežimiai. Ir jei šiandien prekes jums pristato kurjeriai, po kelerių metų juos gali pakeisti bepilotės skraidyklės.

Apie ką kalbėsis daiktai?

Labiausiai intriguoja tai, kad daiktų internetas ir Didieji duomenys (angl. Big data) leis apjungti visą infrastruktūrą: pastatus, kelius, elektros, vandentiekio tinklus ir kt. Taigi robotai, dronai, transporto priemonės, skaitikliai, jutikliai ir kiti daiktai „kalbėsis“ ne tik vieni su kitais, bet ir su infrastruktūra. Maža to, surinkti duomenys leis priimti labiau pagrįstus sprendimus, valdyti, optimizuoti ir automatizuoti procesus.

Automobilis žinos, kada šviesofore įsižiebs raudona spalva. Atvykęs sunkvežimis pats pakvies robotą iškrauti prekių. Elektros skaitiklis praneš skalbimo mašinai, kada jai įsijungti, nes atpigo elektros tarifas. Užpildyta šiukšliadėžė mieste pasikvies šiukšliavežius. Automobilių stovėjimo aikštelė pasiūlys automobiliui laisvą vietą.

Iš esmės, 5G padės optimaliau ir efektyviau naudoti įmonių, visuomenės ir gamtos išteklius. Visa tai leis ne tik taupyti, gyventi tvariau, bet ir atvers galimybes kurti ir įgyvendinti naujas idėjas, verslo modelius ir paslaugas, apie kurias šiandien net neįsivaizduojame.