5 mitai apie 5G  

Apie 5G ryšį ir jo galimybes jau kalba visi. Akivaizdu, kad artėja didelio masto pokyčiai, kurie palies daugelį. Technologinė (r)evoliucija visados kėlė nerimą visuomenėje, tačiau siekiant išvengti nežinomybės keliamos baimės, svarbu žinoti faktus. Pateikiame ir atsakome į penkis gajausius mitus, supančius 5G technologiją.

Mitas nr. 1 – 5G veiks tik miestuose

Netiesa. Išplėtojus 5G tinklą, jis bus prieinamas praktiškai visose vietose, kuriose šiuo metu veikia 4G, įskaitant ir kaimo vietoves. Tačiau tai anaiptol nereiškia, kad 4G tinklas nebebus toliau palaikomas ir modernizuojamas: 4G ir 5G veiks paraleliai.

Be kitų privalumų, 5G tinklas galės tapti alternatyva šviesolaidiniam ryšiui tose vietose, kuriose sudėtinga arba per brangu tiesti šviesolaidžio kabelius, pavyzdžiui, kaimo vietovėse. Toks sprendimas vadinamas mobiliojo plačiajuosčio ryšio tinklu, arba fiksuotu belaidžiu ryšiu.

Tačiau 5G nepakeis šviesolaidžio – šis tinklas ir toliau bus plečiamas bei užtikrins nedalomą, garantuotą, aukščiausios kokybės interneto ryšį. Tad jei turite galimybę namuose ar biure prisijungti prie šviesolaidinio interneto, tikrai rekomenduojame investuoti į greičiausią ir stabiliausią ne tik šiandienos, bet ir rytdienos poreikius patenkinantį ryšį.

Mitas nr. 2 – 5G reikia tik verslui

Netiesa. 5G ryšys dažniausiai liaupsinamas dėl neįtikėtinai didelės duomenų perdavimo spartos, dešimtis kartų lenkiančios 4G. Ir nors žmonės jau gali įsigyti 5G palaikančius telefonus, tik nedidelei daliai aktuali galimybė parsisiųsti didžiulius kiekius duomenų, pavyzdžiui, visas mėgstamo TV serialo serijas. Tačiau jau visai netrukus išvysime kur kas daugiau įrenginių ir naujų paslaugų, kurių veikimas pagrįstas 5G technologija.

Vienas iš pavyzdžių – internetiniai žaidimai (angl. cloud gaming). Ši technologija leidžia naujausius kompiuterinius žaidimus žaisti su senais įrenginiais, mat naudojantis debesija kompiuterio galia tampa nebereikšminga. Arba prie 5G tinklo prijungti muzikos instrumentai, kuriais galima groti vienu metu su draugais, esančiais skirtinguose pasaulio kampeliuose – tokia technologija šiuo metu yra vystoma Švedijoje. Dar vienas populiarus pavyzdys – išplėstoji realybė, kuri vis sparčiau pritaikoma tokiose srityse, kaip elektroninė prekyba, žaidimai ir pramogos.

Bene ryškiausias pokytis, kurį patirsime „peršokę“ nuo 4G, – kur kas platesnės daiktų interneto (IoT) galimybės. 5G yra saugesnis ir protingesnis tinklas, sukurtas taip, kad vienu metu būtų galima valdyti galybę prijungtų įrenginių. Ateityje tai gali reikšti savivaldžius autobusus miestų gatvėse, platesnes bepiločių dronų galimybes ir dar daugiau.

Mitas nr. 3 – 5G spinduliuotė yra pavojinga

Netiesa. Natūralu, kad prakalbus apie naujas technologijas ir jų atnešamus pokyčius, kyla nežinios baimė. Ją sąmokslo teoretikai suskumba užpildyti savo spekuliacijomis. Dar visai neseniai viešojoje erdvėje paplito absurdiškas mitas, neva 5G yra kaltas dėl COVID-19 pandemijos. Europos Sąjungos kovos su dezinformacija ekspertai šią sąsają išskyrė kaip vieną dažniausiai kartojamų melų.

Tariamą 5G pavojų sąmokslo teorijų kūrėjai įžvelgia radijo ryšio signaluose. Tačiau 5G ryšiui naudojamos tos pačios radijo bangos, kaip ir kitų, dešimtmečius naudojamų, technologijų – 2G, 3G ir 4G. Visoms joms taikomi tokie pat griežti saugumo reikalavimai. Vienas jų yra elektromagnetinių bangų sukuriamas galios tankis. Jo ribas Lietuvoje nustato Sveikatos apsaugos ministerija ir nuolat stebi Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. „Telia“ šių normų atsakingai laikosi.

Svarbu pridurti, kad nors 5G ryšiui yra naudojamos aukštesnio dažnio bangos, jos vis dar patenka į nejonizuojančių kategoriją – tokio tipo radijo bangos neturi pakankamai energijos, kad galėtų pažeisti ląsteles. Mokslininkų teigimu, žmogaus organizmui yra pavojingos didesnės kaip 3 THz dažnio bangos. Tai – beveik 100 kartų didesnis dažnis, nei 5G ryšio.

Be to, visi gamintojai savo 5G ryšio įrangą išbando laikydamiesi tarptautinių standartų ir pateikia informaciją, kaip ją įdiegti, kad ji atitiktų visus saugos reikalavimus. Savo ruožtu, „Telia“ montuodama ryšio antenas užtikrina, kad elektromagnetinių laukų poveikis neviršytų valdžios institucijų nustatytų ribinių verčių ir nuolat vadovaujasi valdžios institucijų nustatytomis gairėmis.

Mitas nr. 4 – 5G yra žalingas aplinkai

Netiesa. Norint naršyti 5G ryšiu reikės 5G technologiją palaikančio telefono ar kito įrenginio. Taigi dabar naudojamus prietaisus žmonės turės pakeisti naujais. Tačiau telefonus žmonės ir taip keičia kas 2–3 metus. Be to, ilguoju laikotarpiu 5G ryšio tinklas aplinkai ir klimatui atneš kur kas didesnę naudą.

Lyginant su ankstesnių kartų mobiliojo ryšio tinklais, 5G kur kas labiau taupo energiją. Be to, „Telia“ diegiamas 5G ryšio tinklas, kaip ir ankstesnių kartų „Telia“ mobilieji tinklai, naudoja 100 proc. atsinaujinančią energiją. Lietuvoje gajus mitas, neva dėl 5G ryšio technologijos diegimo teks iškirsti daugybę medžių, apskritai neturi pagrindo – bazinių stočių vietos parenkamos taip, kad medžiai ir kiti objektai joms netrukdytų.

5G taip pat prisidės prie naujų tvarių sprendimų: į gatves pagaliau išriedės savivaldės transporto priemonės, jas visas sujungus į bendrą tinklą bus galima išmaniau tvarkyti miesto susisiekimą.

Įvairios paslaugos jau dabar keliasi į elektroninę erdvę, 5G tai dar labiau paskatins ir padarys šias paslaugas prieinamas visur ir visiems. Tai reiškia, kad sutaupysime daug kilometrų nebūtinoms kelionėms, pradedant nuotoliniu darbu ir virtualiais susitikimais, baigiant žmonių slauga per nuotolį. Aprūpinus įvairias miesto infrastruktūros dalis specialiais davikliais, jų priežiūra taps lengvesnė, daugumą problemų bus galima išspręsti nuotoliniu būdu – technikams nereikės vykti į patį objektą.

Mitas nr. 5 – 5G tesuteikia daugiau greičio

Netiesa. Greitis yra svarbus 5G ryšio išskirtinis bruožas, tačiau anaiptol ne vienintelis. 5G taip pat apibūdina milisekundėmis skaičiuojama delsa, arčiau vartotojų išdėstomi debesijos įrenginiai, taupomos energijos sąnaudos, daugybę įrenginių leidžianti aptarnauti išaugusi tinklo talpa ir daugybė kitų techninių savybių.

Galutiniam vartotojui pati technologija, tikriausiai, yra mažiau svarbi. 5G ryšį žmonės vertina pagal jo atveriamas galimybes ir tai, kaip jos keičia gyvenimą, nesvarbu – namuose, darbe ar mieste. Šiuos pokyčius pajusime įvairiai: per gatves užtvindžiusius savivaldžius automobilius, autobusus ir sunkvežimius, kurie mažins spūstis ir išmetamųjų dujų kiekį ore, išmanesnius ir tvaresnius transporto sprendimus miestuose, arba prie 5G tinklo prijungtus daviklius požeminėse šachtose, leisiančius daugiau žmonių saugiai dirbti ant žemės.